V SŽ-Tovornem prometu se zavzemamo za spoštovanje najvišjih standardov varovanja okolja. Skrb za ohranjanje okolja je del etičnega kodeksa Slovenskih železnic in predstavlja pomemben del družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja.

Pri zasledovanju strateškega cilja zmanjševanja emisij CO2 iz transportnega sektorja smo naredili pomemben korak z nakupom električne energije za vleko, ki je v 100 % pridobljena iz obnovljivih virov energije.

Naše podjetje uporablja zeleno elektriko za prevoz blaga z vsemi električnimi lokomotivami. Na elektrificiranih progah nam to omogoča skoraj brezogljični prevoz tovora. Ocenjujemo, da bo zaradi tega naš letošnji ogljični odtis v primerjavi z lanskim letom nižji za okoli 83 odstotkov.

Zadnji statistični podatki Evropske komisije kažejo, da železniški promet povzroči le 0,4 odstotka izpustov toplogrednih plinov iz prometa. V Sloveniji se v prometu letno porabi 36 odstotkov vse energije. Od energije, porabljene v prometu, je 99 odstotkov fosilnih goriv.

Po izračunih Evropske agencije za okolje proizvede tovorni vlak kar štirinajstkrat manj CO2 na leto kot cestno tovorno vozilo. Zato smo trdno prepričani, da so železniški tovorni prevozi ne le nepogrešljiv del oskrbe gospodarstva, temveč tudi temelj trajnostnega razvoja prometa.