V sredo, 12. novembra, je iz češkega Velima v Slovenijo na testiranje prispela prva električna lokomotiva Traxx 3 MS proizvajalca Alstom. V delavnici SŽ-VIT v ljubljanskih Mostah kjer so strokovnjaki Alstoma, SŽ-VIT in SŽ-Tovornega prometa opravili prve preskuse v Sloveniji za pridobitev začasnega obratovalnega dovoljenja. Gre za pomemben mejnik v projektu posodobitve našega voznega parka.

V četrtek, 21. novembra, smo pripravili interni ogled lokomotive za kolege in kolegice, ki sodelujejo v projektu novih lokomotiv. Na ljubljanski železniški postaji se je zbralo kar nekaj zaposlenih skupine Slovenske železnice, na čelu z vsemi tremi člani poslovodstva SŽ-Tovornega prometa.

Dejavnosti se bodo nadaljevale z nezmanjšanim tempom, saj se bo lokomotiva vrnila nazaj na testni poligon v Velimu, kjer bodo opravljena nova testiranja. Na podlagi začasnega obratovalnega dovoljenja bodo, predvidoma v drugi polovici decembra, potekale testne vožnje na omrežju javne železniške infrastrukture, ki bodo trajale približno teden dni.

Po novem letu načrtujemo testiranje lokomotive na Hrvaškem in v Srbiji, marca, pa se bo lokomotiva vrnila v Slovenijo na zadnje testne vožnje. Rezultati testiranj bodo osnova za vložitev zahteve za stalno obratovalno dovoljenje.

Alstom bo prvo lokomotivo za redno obratovanje dobavil v drugi polovici marca 2027, zadnjo pa oktobra 2028. Uspešno izvedeni prvi preskusi so potrdili visoko raven strokovnosti in predanosti vseh vključenih ekip.